Spomenik borcima i žrtvama fašističkog terora

Spomenik koji se nalazi u centru sela posvećen je borcima i žrtvama okupatorskog terora koji su poginuli u toku Drugog svetskog rata. Od 1941. do 1944. godine kotar Stara Pazova sa okolnim mestima potpao je pod vlast Nezavisne države Hrvatske. Kako je Srem veoma plodno područje, ustaše su imale obavezu da snabdevaju hranom nemačke vojnike. Stanovništvo je pokušavalo da kroz manje akcije ometa okupatora, najčešće onesposobljavajući puteve, pruge, PTT saobraćaj. Organizovan otpor postojao je kroz akcije KPJ i SKOJ-a. Život u ratu izgubilo je 75 meštana Krnješevaca.

Spomenik je izradio 1982. godine umetnik iz Stare Pazove, Jan Stupavski, prvi akademski vajar među vojvođanskim Slovacima. U blizini spomenika apstraktnog, monumentalnog oblika, nalazi se tabla sa imenima stradalih meštana.

Spomenik je evidentiran kao kulturno dobro pod prethodnom zaštitom.

V. Valenćik, Jan Stupavski, www.slovackizavod.org.