Ambar i kotobanja u Ulici braće Kočijašević

Ambari i kotobanje kao posebni oblici arhitekture narodnog graditeljstva, izdvajaju se kao  svedočanstva jednog proteklog vremena, svedočanstva koja nam približavaju život i svakodnevicu paora. Sa razvojem poljoprivrede u Sremu, čiji se napredak uočava u drugoj polovini 18. veka, dolazi do sve veće proizvodnje. Tako se javljaju viškovi proizvoda, pa je bilo neophodno smisliti način njihovog odlaganja kako bi se što duže očuvali. U tu svrhu počinju da se grade pomoćne ekonomske zgrade, ambari, u kojima su se skladištili zrnasti plodovi žitarica i kotobanje u koje se odlagao kukuruz u klipu.

Ovi pomoćni objekti prvobitno su bili malih dimenzija i jednostavne konstrukcije, a kako su se domaćinstva ekonomski razvijala njihovoj gradnji se posvećivala sve veća pažnja. Kotobanje su podizali najčešće domaćini, a imućnije porodice prepuštale su posao majstorima, njihovom umeću i maštovitosti. Veličina kotobanje, kao i lepota i bogatstvo dekorativnih elemenata direktno su reprezentovali ekonomski status i ugled jednog domaćinstva. Gradnja od kvalitetnih materijala i vešta izvedba ornamenata zahtevali su vreme, te su kotobanje često građene po nekoliko godina.

Naspram kuće u Ulici braće Kočijašević 52, sagrađeni su pomoćni ekonomski objekti kotobanja i ambar. Podigli su ih majstori Stanko Marić i Dušan Grujin 1920. godine. Kuća, ambar i kotobanja podužnom stranom imaju dekorativno izrezbaren krovni venac. Posebnu pažnju privlači balkon i drvorezbarija stubova.

Objekti su evidentirani kao kulturna dobra pod prethodnom zaštitom.

Zavod za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica, Studija zaštite nepokretnog kulturnog nasleđa za potrebe izrade koncepta plana generalne regulacije naselja Vojka, Sremska Mitrovica, 2013.